Echipa de handbal masculin CSM Oradea a debutat cu dreptul în noul sezon competițional. Formația antrenată de George Tăutu a învins pe CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu, scor 30-28, în prima etapă a Seriei D din Divizia A – ediția 2019/20.

Partida a avut loc la Universitatea din Oradea în cursul zilei de duminică (15.09). A fost un joc echilibrat, prima repriză fiind adjudecată de gazde cu scorul de 17-15. CSM-ul s-a desprins la cinci lungimi spre finalul jocului, reușind să se mențină în avantaj cu toată opoziția gorjenilor. Aceștia au strâns la două goluri până la final, repriza secundă consemnând câte 13 reușite de ambele părți.

formula utilizată de George Tăutu: Răzvan Costin, George Duma şi Robert Ene – portari; Andrei Teodorescu, Petru Pomian 3 goluri, Ştefan Bandi, Adrian Mihăilescu 1, Devid Munea 2, Benjamin Szabo 8, Ghiţă Mateaş 6, Andrei Ivancov, Szasz Csongor 3, Codrin Zamfir, Radu Răzvan Radu 1, Eduard Szilagyi, Paul Oarga 1, Alexandru Potera 3, Georgel Costea 2 şi Iulian Gal.

În celelalte partide ale primei etape în Seria D s-au consemnat următoarele rezultate:

Universitatea Craiovas vs CNOPJ Timișoara, scor 34-28
HC Beldiman Arad vs Unirea Sânnicolau Mare, scor 27-29