UTA Arad a învins-o pe Oţelul Galaţi cu scorul de 3-1 (0-0), joi, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a şasea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

”Bătrâna Doamnă” a făcut diferenţa graţie mutărilor realizate de Mircea Rednic la pauză. Kevin Luckassen a dat pasa de gol la reuşita kenyanului Eric Johana Omondi (62), apoi acesta i-a întors serviciul vârfului olandez (78), iar Rareş Pop (81) a parafat victoria arădenilor.

Golul de onoare al gălăţenilor a fost înscris de italianul Juri Cisotti (90+4), la ultima fază a meciului.

Oţelul a început mai bine jocul şi a avut un gol anulat la Alex Pop (10) şi o ratare a lui Samuel Teles (15). UTA a echilibrat jocul şi şi-a creat şi ea ocazii până la pauză, prin Ibrahima Conte (21) şi Cristian Mihai (40).

Oţelul avea patru victorii şi un egal în play-out până la meciul de la Arad.

În sezonul regulat, meciul direct de la Galaţi s-a terminat cu un egal (1-1), dar Oţelul s-a impus cu 4-2 în deplasare, în retur.

AFC UTA Arad – SC Oţelul Galaţi 3-1 (0-0), Arena ”Francisc Neuman” – Arad
Au marcat: Eric Johana Omondi (62), Kevin Luckassen (78), Rareş Pop (81), respectiv Juri Cisotti (90+4).
Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Alexandru Vodă (Alba Iulia); al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)
Arbitru video: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitru asistent video: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) – LPF