Echipa de handbal CSM Oradea a încheiat prima jumătate a sezonului regulat în Divizia A, Seria D – ediția 2018/19 cu o victorie. În ultimul meci oficial din anul 2018, formația antrenată de George Tăutu a dispus de HC Sibiu cu scorul de 31-27.

Partida s-a desfășurat vineri (30.11), la Arena Antonio Alexe din Oradea. Gazdele s-au desprins la 16-12 în primele 30 minute de joc efectiv. CSM-ul a menținut avantajul consemnat la pauză până la finalul confruntării pentru cel de-al 7-lea succes stagional din zece partide disputate.

Marcatorii echipei în acest meci au fost: Crăciun 8 goluri, Liberț 6, Cîrchea 5, Munea 4, Pomian 2, Mihăilescu 2, Zamfir 2, Szasz 1, Criste 1. Au mai jucat Duma, Marchiș, Ene, Radu, Szilagyi și Bondor.

Cu un total de 21 puncte, CSM Oradea încheie anul pe locul al 2-lea în Seria D, fiind devansată cu un singur punct de HC Szejke Odorhei. Podiumul este completat de HCM Sighișoara, cu un total de 18 puncte. Formația sibiană are 10 puncte și ocupă locul 5 din totalul de șase poziții.

Competiția se întrerupe pentru două luni. Returul demarează pe 2 februarie 2019, când CSM Oradea primește vizita liderului, HC Szejke Odorhei.