Jucătoarea română de tenis, Sorana Cîrstea, a pierdut partida din optimile de finală ale turneului de la Miami şi a fost eliminată din competiţie.

Sorana Cîrstea, locul 24 mondial, şi favorită numărul 19 la întrecerea din Florida, a fost eliminată în optimile turneului de categorie WTA 1000 de la Miami.

Cîrstea a fost învinsă de americanca Danielle Collins, locul 53 mondial, scor 6-3, 6-2 după un meci ce a durat o oră şi 29 de minute.

Dacă ar fi trecut de Collins, românca ar fi jucat în sferturi cu Caroline Garcia, care a furnizat o surpriză, învingând-o în 3 seturi pe Cori Gauff din SUA. Pentru prezenţa în optimi la Miami Open, Sorana este recompensată cu 101.000 de dolari şi 120 de puncte WTA.