Aproape 3000 de pachete cu țigări de contrabandă, confiscate în weekend de polițiștii bihoreni de la 3 societăți comerciale

Aproape 3000 de pachete cu țigări de contrabandă, confiscate în weekend de polițiștii bihoreni de la 3 societăți comerciale
Aproape 3.000 de pachete cu țigări de contrabandă au fost confiscate sâmbătă
Aproape 3.000 de pachete cu țigări de contrabandă au fost confiscate sâmbătă de polițiștii bihoreni, în urma unor controale efectuate la trei societăți comerciale din județ. Oamenii legii au deschis dosare penale pentru contrabandă.
Potrivit IPJ Bihor, în urma unui control efectuat sâmbătă seara, polițiștii din Salonta au descoperit într-o societate comercială cu sediul în comuna Avram Iancu, județul Bihor, 1.680 de țigarete (84 de pachete de țigări) nemarcate legal, provenite din contrabandă.
Întreaga cantitate de țigarete nemarcate a fost ridicată în vedere confiscării.
În cauză a fost întocmit dosar penal, iar polițiștii din Salonta continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, varianta asimilată - colectarea, deţinerea, producerea, transportul, preluarea, depozitarea, predarea, desfacerea şi vânzarea bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârşirii acesteia.
În aceeași zi, mai arată sursa citată, în urma controalelor efectuate, polițiștii Secției nr.5 de Poliție Rurală Oradea au descoperit, în incinta a două societăți comerciale din comunele bihorene Drăgești și Lăzăreni, alte 1.200 de țigarete (60 de pachete de țigări) nemarcate legal.
Și în aceste cazuri țigaretele nemarcate legal au fost confiscate, iar polițiștii Secției nr.5 de Poliție Rurală Oradea continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă.
Sursa: Realitatea de Bihor
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 19:13 - Un tânăr a folosit contul soției timp de 2 ani și a înșelat un bărbat cu 13.000 de euro
- 18:27 - Caz șocant în Constanța: o fetiță a murit în ambulanță după ce i s-a făcut rău acasă
- 17:48 - Escaladare majoră: Trump dă ordin Marinei SUA să lovească navele suspecte din Strâmtoarea Ormuz
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News













