Politica· 1 min citire

Sorin Grindeanu SFIDEAZĂ presa! De ce nu răspunde întrebărilor Realitatea PLUS - Reacție incredibilă

31 mar. 2023, 12:44
Actualizat: 31 mar. 2023, 12:44

Sorin Grindeanu continuă să sfideze presa

Sorin Grindeanu continuă să sfideze presa. Ministrul Transporturilor susține că nu a răspuns solicitărilor Realitatea PLUS pentru că „nu a considerat necesar”. Asta, deși instituțiile publice și demnitarii sunt obligați prin lege să răspundă la întrebările de interes public.

Realitatea PLUS a făcut mai multe solicitări în baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informații de interes public, l-a contactat de mai multe ori pe ministrul Transporturilor pentru puncte de vedere referitoare la temele actuale, însă acesta a refuzat să răspundă.

Întrebat în cadrul unui eveniment de ce refuză întrebările postului, Grindeanu a spus, cu aroganță, că nu consideră necesar.

Reporter: Au făcut colegii mei mai multe solicitări, pe Bâstroe, incidentele CFR, de ce nu ați răspuns?

Sorin Grindeanu: „Nu am considerat necesar.

Reporter: La alte posturi ați intervenit.

Sorin Grindeanu: Le consider serioase.

Reporter: Pe noi de ce ne refuzați?

Sorin Grindeanu: Nu pe voi. Acea emisiunea nu o consider serioasă.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News

Mai multe știri din Politica