Marcel Ciolacu: "avem un an la dispoziție sa înlocuim gazul rusesc cu cel românesc!

Marcel Ciolacu: "avem un an la dispoziție sa înlocuim gazul rusesc cu cel românesc!
Doar 10% este dependenta României fata de gazul rusesc
Liderul principalului partid de guvernământ vrea ca actualul consum de gaz rusesc al României sa fie înlocuit cu gaz din producția autohtonă. Înaintea reuniunii săptămânale a forului de conducere al PSD, Marcel Ciolacu a explicat că România are cea mai mica dependenta fata de gazul rusesc (circa 10%) și are un an la dispoziție pentru a-și dezvolta capacitățile de extracție a gazului, dar și producția de hidroenergie și punerea în funcțiune a reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă.
În acest moment nu avem "nicio problemă. Avem un an la dispoziţie să ne pregătim, sper să fie înlocuit în proporţia cea mai mare de gazul românesc, dependenţă noastră de Rusia e cea mai mică din Europa, 10%. Legea Offshore e o prioritate pentru mâine, sunt convins că în următoarele săptămâni Legea Offshore va trece prin Parlament", a dat asigurări președintele Camerei Deputaților. Potrivit lui Marcel Ciolacu, războiul din Ucraina are consecințe economice mondiale, dar cele mai afectate sunt țările din imediata vecinătate a zonei de agresiune.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:36 - Zbor direct spre destinații exotice pentru români
- 08:31 - Sfântul Gheorghe 2026. Tradiții, obiceiuri și superstiții
- 08:27 - Sărbătoare 23 aprilie: Sfântul Mucenic Gheorghe. Mare sărbătoare pentru creștinii ortodocși. Cruce roșie în calendar
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














