FOTO | 14 butelii cu gaz au căzut dintr-un TIR aflat în mers, la ieşire din Oradea

FOTO | 14 butelii cu gaz au căzut dintr-un TIR aflat în mers, la ieşire din Oradea
Una din butelii a fost lovită de o autoutilitară
Mai multe butelii de gaz au căzut dintr-un TIR aflat în mers, pe DN 19, la ieșirea din municipiul Oradea.
În jurul orei 14.45, un apelant al numărului unic 112 sesiza Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Crișana” al județului Bihor, cu privire la faptul că mai multe butelii de gaz au căzut dintr-un autotren, pe carosabil, la ieșirea din municipiul Oradea, spre Biharia.
Pentru gestionarea evenimentului, inspectoratul a mobilizat de urgență, la fața locului, trei echipaje de pompieri militari din cadrul Detașamentului 2 Oradea, cu o autospecială de intervenție cu modul de descarcerare, cu autospeciala de primă cercetare și evaluare chimică, biologică, radiologică și nucleară (CBRN) și cu ambulanța de tip B2 a subunității.
"Ajunși la locul producerii evenimentului, pompierii militari au constatat că din autotrenul care transporta sute de butelii, căzuseră 14 butelii, una dintre acestea ajungând sub o autoutilitară.
Echipajul CBRN a procedat cu operativitate, la efectuarea măsurătorilor de specialitate, acestea indicând scăpări de gaze doar la butelia aflată sub autoutilitară.
Luând toate măsurile de siguranță, pompierii militari au acționat, cu ajutorul echipamentelor și accesoriilor din dotarea modulului de descarcerare, pentru ridicarea autoutilitarei și evacuarea buteliei deteriorate.
Din fericire, nu au existat persoane rănite, iar forțele de intervenție au asigurat toate măsurile necesare pentru preîntâmpinarea producerii unei deflagrații", a transmis ISU Bihor.
Sursa: Realitatea de Bihor
Citește și:
- 09:52 - Elveţia a refuzat survolarea teritoriului său de către avioane militare americane, invocând neutralitatea sa
- 09:02 - Noul lider suprem al Iranului ar putea fi mort, susține Trump
- 07:37 - Înregistrări explozive. Ucraina ar fi transportat bani prin România. Klaus Iohannis, acuzat că ar fi acoperit transporturile
- 07:23 - Studenții români au ieșit în stradă. Noul ministrul al Educației a coborât să îi întâmpine, dar promisiunile au fost puține
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











