Laviniu Chiș a participat la Campionatul Balcanic de cros – ediția 2018. Evenimentul s-a desfășurat la Botoșani. Sportivul legitimat la CSM CSU Oradea, antrenat de Robert Olah, a luat startul în proba de tineret, pe distanța de 8.000 metri și s-a clasat pe locul al 4-lea.

Întrecerea a fost adjudecată de românul Andrei Rusu. De altfel, echipa României a câștigat în clasamentul pe echipe, acolo unde au fost contabilizate primele trei rezultate ale atleților din aceeași țară. Tridentul românesc a fost completat de Ionuț Drăgușin, sportiv clasat al 8-lea.

Rămâne de văzut dacă Laviniu Chiș va participa la Campionatul European de cros din luna decembrie a acestui an. Evenimentul se va desfășura în Olanda. Decizia finală cu privire la participarea atleților de la categoria de tineret va fi luată ulterior.