Tenismena Irina Bara a scăpat printre degete victoria în turneul ITF „Hodmezovasarhely Ladies Open”, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari. Sportiva în vârstă de 23 de ani a fost foarte aproape să câştige finala cu columbianca Mariana Duque-Mariño (Columbia, 28 de ani, locul 112 WTA), principala favorită a competiţiei. Irina şi-a adjudecat primul set cu 6-4, după ce afost condusă cu 4-3, şi a avut 4-0 în cel secund, dar columbianca a revenit incredibil. Bihoreanca a condus totuşi cu 5-4 şi a avut două mingi de meci, chiar pe serviciul său, ultima irosind-o chiar cu o dublă greşeală! Mariana a profitat şi, profitând de moralul mai scăzut al româncei, şi-a adjudecat setul cu 7-5. Irina nu şi-a revenit nici în setul decisiv, pe care l-a pierdut cu 2-6. Prezenţa în finală i-a adus Irinei 48 de puncte WTA și un premiu de 4.863 dolari.

A fost a 18-a finală la simplu în circuitul ITF pentru Irina Bara, bilanţul victoriilor şi înfrângerilor fiind egal.

Sursa foto:tenisite.info