CSM Oradea a pierdut ultimul meci disputat în sezonul regulat al Superligii Naționale de polo – ediția 2018/19. Formația antrenată de Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu a cedat pe terenul Coronei Sportul Studențesc, scor 13-11. Pe reprize: 4-3, 4-2, 3-4, 2-2.

Orădenii au început mai bine, conducând cu 1-0 și 2-1, însă formația gazdă a trecut la conducere în a 2-a jumătate a primei secvențe. La 3-3 s-a consemnat ultima situație de egalitate. Prima jumătate a partidei a consemnat probleme în defensiva CSM-ului, exploatate de amfitrioni, care au înscris de opt ori în primele 16 minute de joc în condițiile în care pe parcursul primului meci apărarea a funcționat impresionant pentru bihoreni.

În repriza secundă, Corona Sportul s-a desprins la patru goluri, însă Oradea a replicat cu trei reușite în succesiune pentru a se apropia la o singură lungime. CSM-ul a strâns la 9-8, 10-9 și 11-10, dar nu a izbutit să egaleze. Gazdele s-au desprins la trei goluri înainte ca vizitatorii să stabilească rezultatul final.

Grummy Guimaraes a marcat șase goluri. Brazilianul a punctat în fiecare perioadă de joc. Yusuke Inaba a adăugat trei goluri, iar Alex Popoviciu a înscris în două rânduri.

CSM Oradea termină sezonul regulat cu 26 victorii și 6 înfrângeri. Astfel, cu un total de 78 puncte acumulate, bihorenii încheie pe locul al 3-lea, fiind devansați de Steaua București și Corona Sportul Studențesc.

Urmează playoff-ul, pe care orădenii îl încep în deplasare. Adversar în semifinale este tocmai Corona Sportul Studențesc. Programul provizoriu al penultimului act: