Echipa de handbal masculin CSM Oradea a triumfat în etapa a 15-a din Seria D a Diviziei A – ediția 2018/19. Formația antrenată de George Tăutu s-a impus pe terenul lui HC Sibiu, scor 26-24. Partida a avut loc sâmbătă (02.03), la Sala Transilvania.

Formația orădeană a câștigat prima repriză cu scorul de 13-11. Ecartul s-a menținut și la finalul partidei, ambele formații marcând de câte 13 ori în repriza secundă.

Marcatorii echipei orădene au fost Radu – 9 goluri, Cîrchea 6, Mihăilescu 4, Bondor 3, Pomian 2, Bandi, Crăciun câte 1. Au mai jucat Duma, Ene, Marchiș, Szilágyi, Munea, Zamfir, Ivancov.

CSM Oradea obține a 10-a victorie stagională și are un total de 30 puncte acumulate cu care se menține pe locul al 2-lea în clasamentul Seriei D. Bihorenii sunt devansați în clasament de HCM Sighișoara (33 puncte).

Următorul meci al CSM-ului are loc peste două săptămâni, tot în deplasare. Adversar va fi HC Szejke Odorhei, adversarul direct în lupta pentru ocuparea uneia din primele două poziții.