CSM Oradea s-a impus pe terenul lui CSM Galați în etapa cu numărul 20 a Ligii Naționale, cu scorul de 60-86 (14-14, 13-14, 14-21, 19-37). Gălățenii au rezistat doar până la pauza mare, când diferența a fost de doar un punct în favoarea orădenilor.

Orădenii au marcat primul coș al meciului prin Gavrilovic, apoi Masters și Sturanovic au marcat pentru gălățeni. Orădenii s-au regrupat repede și după șapte puncte înscrise rapid de Fometescu, Bickauskis și Green conduceau cu 9-4. Fometescu a punctat și de afară pentru a mări ecartul la opt puncte. De la  4-13 defensiva în zonă a elevilor lui Florin Nini a dat roade și le-a permis să fie la egalitate cu vicecampionii României după primul sfert, scor 14-14.

La începutul sfertului doi  CSM Galați a preluat conducerea după o reușită cu panoul a lui Pesic, iar Galbreath a punctat pentru 18-14. După 18-18 gălățenii s-au distanțat la 27-20, după care oaspeții au revenit și au intrat la pauză în avantaj de un punct, scor 27-28.

Tot gălățenii au marcat primul coș și după pauză, prin Pesic. Dar după coșul de 38-37 marcat de același Pesic, orădenii s-au deslănțuit și s-au distanțat la 10 puncte, 39-49. Ultimele puncte ale sfertului 3 au fost marcate de la linia de libere de Masters, și înaintea ultimului sfert scorul a fost 41-49.

În debutul sfertului 4 orădenii au reușit un parțial de 0-13 și s-au distanțat la 41-62. Milon a spart gheața pentru dunăreni in ultimul sfert cu un coș de trei, dar oaspeții s-au distanțat din nou la 23 de puncte, iar cu 4 minute înaintea finalului au avut prima dată 27 de puncte, scor 50-77. Orădenii au avut și 29 de puncte avantaj, scor 55-84, pentru ca scorul final să fie 60-86.

Pentru CSM Galați au marcat: Millon 5 p, Brewton 2p, Galbreath Jr 4 p, Pesic 15p, Vlad 3p, Sturanovic 6p, Gherman 2p, Stan 5p, Ciotlăuș 5 p, Ferguson-Masters 8p.

Pentru CSM Oradea au marcat: Holt 12p, Green 11p, Bickauskis 9p, Fometescu 9p, Nicolescu 9p, Ogden jr. 9, Baciu 8p, Richard 8p, Markovic 5p, Vescan 3p, Kavrilovic 3p.

CSM Oradea va evolua luni în LNBM împotriva lui Athletic Constanța, în timp ce CSM Galați va juca cu SCM U Craiova în Final 4-ul Cupei României în data de 15 februarie.