Selecţionata Under-21 a României a învins echipa Muntenegrului cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, la Târgovişte, în Grupa E a preliminariilor Campionatului European de fotbal pentru tineret din 2025.

Victoria a fost adusă de golul marcat de Louis Munteanu (8), însă oaspeţii au avut o posesie superioară în acest meci, în care tricolorii au dominat doar prima jumătate de oră.

România a marcat prin căpitanul Louis Munteanu, după o pătrundere pe stânga a lui Ianis Stoica (8), acesta centrând în faţa porţii de unde Bani a aşezat mingea pentru atacantul echipei CFR Cluj.

În min. 21, tricolorii puteau primi penalty, pentru o intervenţie întârziată la Marius Corbu în careu, însă arbitrul scoţian a lăsat jocul să continue.

Până la pauză, România a mai avut ocazii prin Ianis Stoica (25), şut peste poartă, Munteanu (39), şut pe centrul porţii, şi Grameni (45+1), şut pe lângă.

Oaspeţii au avut o singură şansă notabilă, prin Radulovic (35), care a şutat peste poartă din marginea careului.

În debutul reprizei secunde, România a ratat o mare ocazie prin fundaşul Cristian Ignat (47), care a tras în portar de la numai cinci metri.

Cîrjan (64) a şutat pe lângă poartă de la 25 de metri, Grameni (71) a trimis în plasa laterală, iar şutul lui Ianis Stoica (74), la colţul scurt, a fost reţinut de portar în doi timpi.

Muntenegru a trimis primul său şut pe spaţiul porţii în minutele adiţionale (90+4), când Cetkovic a reluat la colţul scurt după un corner, dar Răzvan Sava a reţinut.

Tot vineri, Finlanda a învins Armenia în deplasare cu scorul de 3-1.

Vineri are loc şi partida dintre Elveţia şi Armenia.

România va juca următorul meci pe 10 septembrie, de la ora 18:00, contra Finlandei, la Tampere, pe Tammelan Stadion.

România – Muntenegru 1-0 (1-0)
A marcat: Louis Munteanu (8).