CSM CSU Oradea a învins BC CSU Sibiu, scor 92-86, după o repriză de prelungiri în prima etapă din FIBA Europe Cup – ediția 2019/20. Partida a avut loc la Arena Antonio Alexe, în cursul serii de miercuri (23.10).

Partida a demarat cu Broussard, Richard, Fometescu, Zekovic și Watson. Jocul a fost echilibrat, cele două formații succedându-se de mai multe ori la conducere pe parcursul primei secvențe, însă elevii lui Cristian Achim au avut inițiativa la finalul acesteia. Roș-albaștrii au avut un avantaj maxim de 11 puncte, dar Sibiul a replicat prompt. Scorul după primele zece minute de joc efectiv a fost de 23-20 pentru CSM CSU Oradea.

Sibiul a început mai bine sfertul 2. Barry Stewart și Rolland Torok au găsit ținta de la distanță, în timp ce formația orădeană a găsit soluții din spațiul de trei secunde. De altfel, Oradea a terminat prima repriză cu 18 reușite de două puncte și un procentaj de 72% la acest capitol. Nikola Markovic a avut mai multe apariții la finalizare, similar lui Aaron Broussard și Nikola Markovic. Scorul la jumătatea partidei a fost de 49-41 în favoarea orădenilor.

Sfertul al 3-lea s-a desfășurat sub semnul echilibrului, însă formația orădeană s-a menținut în avantaj pe tabela de marcaj. Roș-albaștrii au beneficiat de contribuții consistente din partea lui Nikola Markovic și Aaron Broussard. În replică, Sibiul a beneficiat de mai multe reușite de pe semicerc din partea lui Barry Stewart, iar Jared Jordan și-a pus colegii în situații favorabile. La intrarea în sfertul 4 scorul era de 70-61.

Formația pregătită de Cristian Achim părea să aibo controlul asupra tabelei de marcaj. CSM-ul s-a desprins la peste zece puncte cu mai puțin de patru minute înainte de final, scor 77-66. Ulterior Kris Richard a marcat un coș cu fault, în replică la reușita lui Jordan Chatman, însă Oradea nu a mai înscris niciun punct în ultimele două minute și 14 secunde din timpul regulamentar. Barry Stewart și Rolland Torok au marcat de pe semicerc, după care același Stewart a punctat de la linia de pedeapsă pentru a egala la 80. Ambele echipe au avut câte o șansă să marcheze, dar nu au făcut-o, astfel încât partida a intrat în prelungiri.

Bihorenii au marcat primele patru puncte din repriza de prelungiri, toate purtând semnătura lui Nikola Markovic. Tot el a marcat și următorul coș al CSM-ului, după o liberă semnată Torok, pentru ca apoi Nikola să-l servească pe Zekovic pentru un coș de trei puncte. CSU nu a renunțat, iar Stewart a mai găsit o dată ținta de afară, însă Dragan Zekovic a consfințit victoria cu o nouă triplă, prin care a stabilit rezultatul final.

Nikola Markovic a totalizat 21 puncte, Dragan Zekovic a adăugat 16 puncte, Aaron Broussard a terminat cu 15 puncte, 7 pase decisive, iar Kris Richard a izbutit 10 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive pentru CSM CSU Oradea. În replică, Barry Stewart a totalizat 29 puncte, cu 8/12 la aruncările de trei puncte, Isaiah Philmore a adăugat 19 puncte, 6 recuperări, Rolland Torok a izbutit 11 puncte, 5 recuperări, iar Jared Jordan a izbutit 10 pase puncte.

CSM CSU Oradea are 1-0 în Grupa D din FIBA Europe Cup. Urmează trei meciuri consecutive în deplasare pentru formația bihoreană în cupele europene.