CSM CSU Oradea a învins pe Sakarya BSB, scor 86-84, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din sezonul regulat al FIBA Europe Cup – ediția 2018/19, Grupa A. Partida a avut loc miercuri (31.10), la Arena Antonio Alexe din Oradea, fiind transmisă în direct la DigiSport și pe canalul YouTube al FIBA.

Jocul a cuprins 19 schimbări la conducere, 12 dintre acestea în succesiune pe parcursul sfertului decisiv. Interesant este că nu s-a consemnat nicio egalitate. Oradea s-a desprins la 14 puncte în primul minut al reprizei secunde, însă Sakarya a trecut în avantaj după ce a marcat primele nouă puncte ale sfertului al 4-lea.

CSM-ul a pierdut lupta la recuperare (25-41), dar a compensat cu procentaje superioare la aruncările din acțiune, încluzând 69% la două puncte. De asemenea, Oradea a totalizat 22 pase decisive. Un alt aspect important a fost raportul punctelor marcate pe contraatac (21-4).