CIOLACU, DECLARAȚII EXPLOZIVE DESPRE ANULAREA ALEGERILOR

CIOLACU, DECLARAȚII EXPLOZIVE DESPRE ANULAREA ALEGERILOR
"Am văzut că s-a încercat anularea prin renumărare"
Premierul Marcel Ciolacu face declarații explozive în scandalul alegerilor. Șeful guvernului admite că s-a încercat o anulare a scrutinului pe renumărarea voturilor după primul tur. Cel care trebuia să explice de ce a fost anulat turul 2 chiar în timpul desfășurării alegerilor este chiar fostul președinte Klaus Iohannis care a avut toate informațiile. Mai mult decât atât, premierul Ciolacu a mărturisit că și-ar fi dorit să candideze Călin Georgescu.
Moderator: Ați înțeles de ce au fost anulate alegerile?
Ciolacu: Sunt mai multe elemente, si penale, si anumite influente. Am văzut si eu comunicatul CSAT-ului, am anumite informatii din interiorul CSAT cand s-a expus. N-au fost detaliate mult mai larg...Ceea ce a comunicat fostul presedinte Klaus Iohannis, acela este..
Moderator: Pai rapoartele de la servicii aveau ca baza informatii publice, nu era nimic secret acolo.
Ciolacu: Acelea sunt informarile. Pe acele informari s-a luat o decizie la CCR.
Nu ne facem ca nu s-a intamplat nimic, fiindca foarte rar se anuleaza niste alegeri. Foarte rar. Foarte rar i se interzice cuiva sa candideze. Cel care trebuia sa raspunda era presedintele in exercitiu, e seful CSAT, are cele mmai multe informatii.
Credeți că eu n-am observat că s-a încercat, așa, o anulare a alegerilor pe renumărare? Am înțeles toate lucrurile. Eu am spus că pe mine nu mă interesează și că eu nu vreau renumărarea alegerilor. Acela-i votul exprimat și cu asta am încheiat! Dar, lăsați, o să se afle adevărul total! Mi-as fi droit sa candideze Calin Georgescu.
Citește și:
- 15:31 - Diana Buzoianu anunță modificări legislative pentru combaterea exploatărilor ilegale
- 14:16 - Noi consultări informale la Palatul Cotroceni. Nicușor Dan, față în față cu liderii fostei coaliţii- SURSE
- 13:55 - SURSE: Vicepremierul Oana Gheorghiu și alți miniștri vor fi audiați la DNA
- 10:55 - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „Guvernul îi atribuie, fără licitație, un contract de 1 miliard de lei unei firme deținute în principal de un concitadin al premierului”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














