Vaccinarea, amânată în unele centre medicale din țară

Vaccinarea, amânată în unele centre medicale din țară
Dozele pentru imunizarea cadrelor medicale nu au ajuns peste tot
Gafă a autorităților în privința vaccinării anticovid! Dozele pentru imunizarea cadrelor medicale nu au ajuns peste tot. Și asta din cauza Direcțiilor de Sănătate Publică, relatează Realitatea PLUS.
Fiecare centru de vaccinare își stabilește necesarul pentru următoarele trei zile, în funcție de programări. Datele sunt transmise mai apoi către DSP, care ar trebui să le centralizeze și să le trimită până la ora 13:00 către centrele de stocare regionale. Uneori, Direcția de Sănătate publică întârzie, respectiv nu centralizează aceste date la timp, iar centrele de vaccinare rămân fără seruri, motiv pentru care amână aceste programări.
Comitetul care se ocupă de campania de vaccinare a cerut ca toate programările să fie respectate. O persoană poate fi amânată doar în situația în care apar anumite probleme de sănătate.
Sursa: Realitatea de Realitatea Medicala
Citește și:
- 09:36 - Alexandra Păcuraru depune plângere penală împotriva lui Gigi Becali: „Aceste abuzuri, jigniri, umilințe, intimidări și amenințări trebuie să înceteze”
- 09:31 - Nava spaţială Orion a părăsit orbita Pământului
- 09:28 - Noi măsuri de atenuare a crizei de pe piaţa carburanţilor
- 09:22 - Elevii şi preşcolarii intră în vacanţa de primăvară
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











