Țigările se scumpesc cu până la 1 leu pachetul, din 3 iulie. Vezi lista cu noile prețuri

Țigările se scumpesc cu până la 1 leu pachetul, din 3 iulie. Vezi lista cu noile prețuri
Este una dintre cele mai mari scumpiri pe pachetul de țigări
Liderul pieței de țigări din România din punct de vedere al volumelor comercializate, BAT, va scumpi pachetul de țigări cu până la 1 leu, din data de 3 iulie, conform unui document obținut de Economedia.
Este una dintre cele mai mari scumpiri pe pachetul de țigări; în general, țigările populare se scumpeau cu 50 de bani pe pachet, astfel că o scumpire de 1 leu pe pachet reprezintă un salt mare.
Cele mai populare brand-uri, cum ar fi Kent, Pall Mall sau Winston, sunt mai scumpe cu un leu pe pachet. Astfel, Pall Mall albastru va costa 24,5 lei, iar Kent Blue va costa 25,5 lei. Rothmans Blue va costa 25,5 de lei pachetul, Vogue 26,5 de lei iar Viceroy Red 24 lei.
BAT are circa 50% din toată piața.
JTI și Philip Morris, ceilalți mari jucători din piață, încă nu au anunțat scumpiri, însă în mod normal urmează liderul pieței, la interval scurt.
Precedenta scumpire BAT a fost făcută pe 1 aprilie 2023, iar cea anterioară pe 29 decembrie 2022.
Citește și:
- 23:01 - Călin Georgescu l‑a dat de gol pe fugarul Ghiță: „M‑am întâlnit cu el și cu alții pentru că știam că va transmite serviciilor”
- 22:48 - Televiziunea fugarului Ghiță lansează un atac la adresa lui Călin Georgescu, înainte ca acesta să vină la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 22:42 - Emisiune de colecție Culisele Statului Paralel. Călin Georgescu: „Pe mine mă puteți elimina, chiar și fizic, dar se vor naște milioane de lideri”
- 20:17 - Cristian Rizea, acuzații la adresa unui controversat om de afaceri din Constanța, după un incident petrecut la Monte Carlo
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











