Prognoza meteo 28 ianuarie. Revin ninsorile și frigul

Prognoza meteo 28 ianuarie. Revin ninsorile și frigul
ANM a emis și o atenționare nowcasting cod galben de fenomene severe imediate
Astăzi, valorile termice vor fi în scădere față de intervalul precedent în majoritatea zonelor, iar cerul va fi temporar noros.
Va ninge local la munte, pe arii restrânse în Transilvania și Moldova, iar în Muntenia și Dobrogea vor fi izolat precipitații mai ales sub formă de ninsoare.
Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe crestele montane, în special ale Carpaților Meridionali (60...70 km/h), precum și în sud-estul teritoriului (40...55 km/h).
Temperaturile maxime se vor încadra în general între 0 și 7 grade. Dimineața, pe areale mici, se va forma ceață.
În București, cerul va fi temporar noros și doar trecător vor fi precipitații slabe mixte. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 3...4 grade.
La munte, valorile termice vor fi în scădere față de intervalul precedent în majoritatea masivelor. Cerul va avea înnorări temporare și local va ninge. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări pe crestele montane, în special ale Carpaților Meridionali (60...70 km/h).
Administrația Națională de Meteorologie a emis și o atenționare nowcasting cod galben de fenomene severe imediate, valabil de la : 28-01-2024 ora 6:40 până la : 28-01-2024 ora 10:00 în Județul Caraş-Severin , zona de munte de peste 1800 m și Județul Hunedoara , zona de munte de peste 1800 m.
Se vor semnala : intensificări ale vântului care vor depăși la rafală 90...100 km/h.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:25 - Fost oficial din anturajul lui Zelenski, arestat într-un dosar de corupție și spălare de bani
- 12:47 - UE interzice importurile de carne din Brazilia la doar câteva zile după intrarea în vigoare a acordului Mercosur
- 12:32 - „Mister Double” Chivu, elogiat de presa italiană după sezonul de vis cu Inter
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














