Ministrul Fondurilor Europene avertizează: România riscă să piardă 300 de milioane de euro

Ministrul Fondurilor Europene avertizează: România riscă să piardă 300 de milioane de euro
România riscă să piardă 300 de milioane de euro, pentru această sumă existând un risc de dezangajare ...
România riscă să piardă 300 de milioane de euro, pentru această sumă existând un risc de dezangajare dacă nu este folosită, a declarat la Digi24 ministrul Fondurilor Europene, Ioan Boloş.
„Discutăm de o sumă mare de bani, 300 milioane de euro, pentru care există risc de dezangajare, şi trebuie să luăm toate măsurile.
Riscăm pierderea acestor bani.
La nivelul CE, în fiecare an acţionează acest risc de pierdere de bani europeni: dacă nu îi foloseşti, dacă nu faci plăţi către beneficiari, îi pierzi.
Grija noastră pe termen scurt e să salvăm aceşti bani, ei fac parte din bugetul României.
Orice pierdere este îngrijorătoare şi purtăm responsabilitatea”, a declarat Ioan Boloş.
Direcţia fondurilor este cea conform programelor operaţionale, a spus Boloş, care a precizat că vizată în special este infrastructura.
„Este vorba atât de cea la nivelul autorităţilor locale, cât şi despre proiecte mari de infrastructură de care România are nevoie: autostrăzu, căi ferate, parte de transport naval”.
Redactare G.M.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:25 - Fost oficial din anturajul lui Zelenski, arestat într-un dosar de corupție și spălare de bani
- 12:47 - UE interzice importurile de carne din Brazilia la doar câteva zile după intrarea în vigoare a acordului Mercosur
- 12:32 - „Mister Double” Chivu, elogiat de presa italiană după sezonul de vis cu Inter
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














