MINISTERUL SĂNĂTĂȚII: STARE DE ALERTĂ EPIDEMIOLOGICĂ ÎN ROMÂNIA, DIN CAUZA CREȘTERII NUMĂRULUI CAZURILOR DE GRIPĂ

MINISTERUL SĂNĂTĂȚII: STARE DE ALERTĂ EPIDEMIOLOGICĂ ÎN ROMÂNIA, DIN CAUZA CREȘTERII NUMĂRULUI CAZURILOR DE GRIPĂ
Un nou apel la vaccinarea antigripală
Ministerul Sănătăţii a anunţat, joi, 30 ianuarie, introducerea stării de alertă epidemiologică în țară, cu scopul limitării răspândirii infecţiilor respiratorii, inclusiv a gripei.
„Având în vedere evoluţia rapid crescătoare a infecţiilor gripale din ultimele 3 săptămâni, asemănătoare cu cea din sezonul precedent, se introduce starea de alertă epidemiologică, pentru limitarea răspândirii infecţiilor respiratorii, inclusiv a gripei”, a anunţat Ministerul Sănătății, potrivit Agerpres.
Un nou apel la vaccinarea antigripală
Recent, managerul Spitalului Clinic de Boli Infecțioase și Tropicale "Victor Babeș" din București, Simin Florescu, a reluat apelul la vaccinarea antigripală, în contextul în care în acest spital sunt consultate zilnic, în medie, 150-200 de persoane cu simptome de viroză.
Vaccinarea antigripală le este recomandată atât copiilor, cât și a adulților, fiind posibilă pe tot parcursul sezonului.
"Evitarea îmbolnăvirii prin alte metode e și ea oarecum o posibilă, dar n-are eficiență atât de mare ca vaccinarea, și anume, igiena, măsurile pe care cu toții le cunoaștem și care sunt valabile pentru toate infecțiile respiratorii, măsuri de igienă a mâinilor, evitarea contractului cu ceilalți dacă cineva este gata bolnav, purtarea măștii în locuri aglomerate public. Ceea ce știm de la COVID e valabil și acum. Numai că în momentul în care există o vaccinare atât de eficientă, cum este cea antigripală, ar fi păcat să nu o utilizăm", adaugă Simin Florescu.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:36 - Zbor direct spre destinații exotice pentru români
- 08:31 - Sfântul Gheorghe 2026. Tradiții, obiceiuri și superstiții
- 08:27 - Sărbătoare 23 aprilie: Sfântul Mucenic Gheorghe. Mare sărbătoare pentru creștinii ortodocși. Cruce roșie în calendar
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














