Județul Bihor a participat la simularea programului "SEISM 2018" de sâmbătă

exercitiu-seism-smurd-crisana-1170x550
Sambata, 13 octombrie, incepând cu ora 9.00 s-a declanșat exercițiul national „SEISM 2018” care constă în punerea în aplicarea a Concepției naționale de răspuns post-seism.
Conform scenariului, a avut loc un cutremur de 7.5 grade pe scara Richter, care poate fi urmat de mai multe replici.Au fost alertate toate unitățile subordonate ale IGSU, iar mai multe echipaje de pompieri din țară se deplasează spre Capitală.La Ciolpani a fost activat Centrul Național de Coordonare și Conducere a Intervenției.Peste 100 de pompieri militari bihoreni, cu 17 autospeciale de intervenție (autospeciale de lucru cu apă și spumă, autospecială de descarcerare, autospecială de transport victime multiple, autospecială de primă cercetare și evaluare chimică, biologică, radiologică și nucleară -CBRN, ambulanțe de tip B2, ambulanță de tip C, autospecială cu container suport logistic al intervenției pentru căutare/salvare MULTI -RISC, autospeciale de primă intervenție și comandă) și mijloace de transport (autocamioane de intervenție, autobuz, microbuze) s-au deplasat în cursul dimineții zilei de sâmbătă, 13.10.2018, spre zonele calamitate prevăzute în scenariul exercițiului național SEISM 2018.
Citește și:
- 21:33 - Istvan Kovacs arbitrează derby-ul Rapid – Dinamo. CCA trimite o brigadă de nivel Champions League în Giulești
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 20:37 - Declarație incendiară a lui Trump în ziua 14 a războiului cu Iranul: „Este o onoare să ucid lideri iranieni”
- 19:49 - Trenuri electrice noi pe rutele lungi din România. Călătoria București – Timișoara durează aproximativ 12 ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











