Iarnă extremă în România. 32 de localități, afectate de viscolul puternic

Iarnă extremă în România. 32 de localități, afectate de viscolul puternic
Copaci prăbușiți, oameni înzăpeziți și case rămase fără curent
Furtuna de joi spre vineri a lovit puternic 32 de localități din 15 județe și București, înregistrând vânt puternic, ninsoare și viscol care au produs pagube și au blocat drumuri. Pompierii au intervenit continuu pentru evacuări, degajări și salvări.
În Botoșani, zece persoane, între care trei copii, au rămas înzăpezite cu mașinile în timpul nopții și au fost sprijinite de pompieri să-și continue deplasarea. În Hunedoara, salvatorii au trimis o șenilată în Poienița Tomii pentru a prelua un pacient dependent de dializă și a-l duce de urgență la spital pentru tratament.
Iarnă extremă în România: pompierii au intervenit toată noaptea în localitățile afectate
Intervențiile au fost numeroase: apa a fost evacuată din trei locuințe, 21 de curți, 14 beciuri și de pe trei străzi. Au fost degajați 18 copaci și doi stâlpi de electricitate prăbușiți, care au avariat șase autoturisme. Pompierii au îndepărtat și elemente de construcție desprinse de la patru imobile și au deblocat șase mașini rămase înzăpezite sau ieșite în afara carosabilului.
Au fost înregistrate probleme și la rețelele electrice: vineri dimineață, cinci localități din Caraș-Severin și Dolj aveau avarii, aproximativ 1.054 de consumatori fiind fără curent. Echipele specializate sunt pe teren pentru remedierea defecțiunilor. Județele afectate de fenomenele meteo extreme sunt: Alba, Argeș, Botoșani, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Teleorman și Vâlcea.
Recomandări pentru populație din partea pompierilor
În ultimele 24 de ore, pompierii au gestionat 69 de incendii și au derulat 311 intervenții pentru protecția comunităților, unele cu descarcerare. Au asigurat și 1.455 de misiuni de asistență medicală de urgență. Mai multe județe se află sub atenționare meteorologică până la ora 15.00, iar situația rămâne în dinamică. Toate structurile MAI, administratorii de drumuri și autoritățile locale acționează coordonat pentru a răspunde solicitărilor.
„RECOMANDĂRI PENTRU POPULAȚIE
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:37 - Mobilizare uriașă în Europa: 18.000 de soldați NATO și Ucraina au început cel mai mare exercițiu militar de anul acesta din Suedia
- 15:35 - Cancelarul Merz atacă dur SUA: „Umilite de Iran și fără strategie în război”
- 15:33 - Anca Alexandrescu, atac dur la adresa Guvernului Bolojan: „Este un mic dictator. Trebuie să plece cu tot cu gașca lui"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News












