GUVERNUL FRANCEZ, DEMIS PRIN MOȚIUNE DE CENZURĂ. UNA DINTRE CELE MAI MARI PUTERI ALE EUROPEI, ÎN FAȚA UNUI HAOS

GUVERNUL FRANCEZ, DEMIS PRIN MOȚIUNE DE CENZURĂ. UNA DINTRE CELE MAI MARI PUTERI ALE EUROPEI, ÎN FAȚA UNUI HAOS
Guvernul francez condus de către premierul Michel Barnier a fost demis, miercuri seară, printr-o moţiune de cenzură depusă de stânga, adoptată cu 331 de voturi la 289, relatează Le Figaro
Guvernul francez condus de către premierul Michel Barnier a fost demis, miercuri seară, printr-o moţiune de cenzură depusă de stânga, adoptată cu 331 de voturi la 289, relatează Le Figaro.
Decizia nu a fost surprinzătoare, deoarece votul era previzibil, în ciuda declarațiilor președintelui Emmanuel Macron, care afirma că ”nu poate să creadă” într-un astfel de epilog, scrie Agerpres.
Michel Barnier devine astfel premierul cu cel mai scurt mandat din istoria Franței, cu doar 3 luni de mandat şi al doilea din istorie răsturnat printr-o moțiune de cenzură.
Abia întors dintr-o vizită de stat în Arabia Saudită, Emmanuel Macron trebuie să numească un nou prim-ministru, în conformitate cu prevederile Constituţiei. Răsturnarea guvernului, care a fost precipitată de o luptă privind bugetul de austeritate al lui Barnier, aruncă unul dintre cei mai puternici actori europeni într-o turbulenţă politică mai profundă, pe fondul unor provocări economice majore. Conform Constituţiei Franţei, nu pot fi organizate noi alegeri parlamentare decât la un an după ultimul vot din iulie, scrie DPA. Niciunul dintre blocurile politice nu deţine majoritatea absolută în parlament, ceea ce înseamnă că este puţin probabil să poată fi format un guvern mai puternic decât unul minoritar.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 21:33 - Istvan Kovacs arbitrează derby-ul Rapid – Dinamo. CCA trimite o brigadă de nivel Champions League în Giulești
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 20:37 - Declarație incendiară a lui Trump în ziua 14 a războiului cu Iranul: „Este o onoare să ucid lideri iranieni”
- 19:49 - Trenuri electrice noi pe rutele lungi din România. Călătoria București – Timișoara durează aproximativ 12 ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











