Forţele speciale au ucis mai mulţi deţinuţi care luaseră ostatici într-un arest din Rusia

Forţele speciale au ucis mai mulţi deţinuţi care luaseră ostatici într-un arest din Rusia
Înainte de intervenţia în forţă, deţinuţii începuseră negocieri cu autorităţile
Mai mulţi deţinuţi dintr-un centru de arest preventiv din Rostov, în sudul Rusiei, care luaseră duminică ostatici doi angajaţi, au fost ucişi de forţele speciale, transmite Reuters, care preia agenţia de presă rusă Interfax.
Înainte de intervenţia în forţă, deţinuţii începuseră negocieri cu autorităţile şi ceruseră să li se aducă un automobil cu care să fie lăsaţi să plece; drumurile din jurul arestului erau blocate.
Conform primelor informaţii de după asalt ostaticii au fost eliberaţi nevătămaţi, dar nu reiese clar câţi din cei şase deţinuţi implicaţi şi-au pierdut viaţa.
Drumurile din împrejurimi au fost blocate.
Canalul de Telegram Baza, care are legături cu instituţiile de ordine publică din Rusia, transmisese că unii din deţinuţi erau deja condamnaţi pentru infracţiuni legate de terorism. Ei şi-au proclamat duminică susţinerea pentru Statul Islamic (SI).
AGERPRES
Citește și:
- 14:52 - Sean Penn a lipsit de la Oscaruri pentru a merge în Ucraina: întâlnire cu Volodimir Zelenski
- 14:48 - Zborurile avioanelor Emirates, aproape goale pe ruta către Dubai din cauza războiului. În mod normal, compania opera 500 de zboruri pe zi
- 14:41 - Radu Miruță nu știe dacă suntem apărați. Ministrul Apărării, declarații șocante: „Nu putem să depistăm toate dronele”
- 12:51 - Israelul anunță că șeful securității iraniene, Ali Larijani, a fost ucis
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











