CREȘTEREA INDEMNIZAȚIEI DE ÎNSOȚITOR PENTRU PENSIONARII ÎNCADRAȚI ÎN GRADUL I DE INVALIDITATE

CREȘTEREA INDEMNIZAȚIEI DE ÎNSOȚITOR PENTRU PENSIONARII ÎNCADRAȚI ÎN GRADUL I DE INVALIDITATE
Începând cu 1 septembrie 2024, pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate vor beneficia de o creștere a indemnizației de însoțitor.
Începând cu 1 septembrie 2024, pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate vor beneficia de o creștere a indemnizației de însoțitor.
Crește valoarea indemnizației de însoțitor pentru pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate. Indemnizația de însoțitor primită de pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate va crește de la 1 septembrie 2024 cu suma de 224 de lei, de la 1.626 de lei, la 1.850 de lei. Această sumă este încasată cumulativ cu pensia de invaliditate.
În prezent, indemnizația de însoțitor este calculată la 80% din punctul de pensie. Legea nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii aduce o îmbunătățire și prevede un calcul al indemnizației de 50% din valoarea salariului minim brut pe țară garantat în plată. Drept urmare, indemnizația de însoțitor crește cu 224 de lei de la 1 septembrie 2024.
Prin HG nr. 598/2024, Executivul a stabilit că începând cu 1 iulie 2024 salariul minim brut pe țară garantat în plată este de 3.700 de lei. Facem precizarea că la nivelul lunii curente în evidențele Casei Naționale de Pensii Publice sunt circa 45.000 de pensionari încadrați în gradul I de invaliditate”, potrivit Ministerului Muncii.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:28 - Decizie de ultimă oră a magistraților de la Curtea de Apel: procesul lui Călin Georgescu poate începe. Decizia nu este definitivă
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
- 19:01 - Informații controversate prezentate de Cristian Rizea despre Felix Rache
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











