Actualitate· 1 min citire

BOMBA MOMENTULUI: DOVADA CĂ DRAGOȘ ANASTASIU A FOST MARTOR DENUNȚĂTOR. PARTENERUL VICEPREMIERULUI MILIONAR A DENUNȚAT FAPTELE DE DARE DE MITĂ

25 iul. 2025, 19:07
Actualizat: 25 iul. 2025, 19:07

Noi detalii ies la iveală despre vicepremierul milionar și șpaga de la ANAF

Noi detalii ies la iveală despre vicepremierul milionar și șpaga de la ANAF. Deși el susține că este curat, conform rechizitoriului, Dragoș Anastasiu, care a dat șpăgi timp de 8 ani să scape de pușcărie, are statutul de MARTOR DENUNȚĂTOR.

Surse Realitatea PLUS spun că asociatul din compania la conducerea căreia se afla și vicepremierul Dragoș Anastasiu este cel care s-a dus primul să denunțe șpaga către reprezentanta ANAF.

Potrivit acelorași surse, procurorul de caz a luat decizia de a-i oferi statutul de martor denunțător nu doar asociatului care a făcut sesizarea, ci și lui Dragoș Anastasiu, scăpându-l astfel de răspunderea penală.

De asemenea, surse din cadrul anchetei spun că cineva l-a protejat pe vicepremierul milionar. Mai mult, acestea sunt de părere că cineva l-a consiliat pe Anastasiu și asociatul său să facă denunțul, după ce a dat șpagă timp de 8 ani, deoarece este fix perioada de prescripție a faptelor.

Concret, în acest fel, cei doi asociați au scăpat și de darea de mită și de evaziunea fiscală care le-ar fi putut aduce probleme penale.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate