AL TREILEA SISTEM PATRIOT DONAT DE GERMANIA A AJUNS ÎN UCRAINA, A ANUNŢAT ZELENSKI

AL TREILEA SISTEM PATRIOT DONAT DE GERMANIA A AJUNS ÎN UCRAINA, A ANUNŢAT ZELENSKI
Germania a livrat Ucrainei trei sisteme de apărare antiaeriană
Ucraina a primit cel de-al treilea sistem de apărare antiaeriană Patriot donat de Germania, a anunţat preşedintele Volodimir Zelenski duminică seara, transmite dpa.
'(Sistemul) Patriot german a sosit', a declarat el în mesajul obişnuit către ucraineni.
Germania a livrat astfel Ucrainei trei sisteme de apărare antiaeriană Patriot şi, potrivit lui Zelenski, cel de-al treilea este probabil gata de a fi desfăşurat.
'Vom putea să facem mai multe pe cer. Desigur, mai sunt încă multe de făcut şi protecţia nu este în niciun caz garantată, dar este totuşi un câştig pentru Ucraina', a adăugat el.
Zelenski a subliniat în mod repetat în ultimele săptămâni că Ucraina are nevoie de mai multe sisteme de apărare antiaeriană, vorbind despre un număr de 6-25 sisteme Patriot.
Nu este clar câte sisteme au fost livrate până acum şi dacă toate acestea mai sunt operaţionale, menţionează dpa. AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:04 - Trafic de droguri destructurat înainte de minivacanța de 1 Mai
- 18:09 - Rusia a aprobat extrădarea unui infractor condamnat în România la ani grei de închisoare
- 17:15 - Grătarul în aer liber: lucruri la care trebuie să fii atent
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














