A murit Înalt Prea Sfințitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților

A murit Înalt Prea Sfințitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților
Doliu în Biserica Ortodoxă.
Doliu în Biserica Ortodoxă.
Doliu în Biserica Ortodoxă Română! Înalt Prea Sfințitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților a plecat la Domnul, anunță Trinitas, televiziunea oficială a Patriarhiei Române. După o luptă cruntă cu coronavirusul, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților și-a dat în acestă noapte ultima suflare, scrie realitatea.net
Potrivit doxologia.ro, ÎPS Pimen a murit la ora 00:50, după ce a suferit al doilea atac de cord.
Trinitas TV a publicat pe Facebook, la ora 1:29 noaptea, un mesaj că Arhiepiscopul Sucevei a murit.
ÎPS Pimen a fost confirmat cu COVID-19 pe 20 aprilie. În aceeași zi, a fost transferat de urgență cu un elicopter la Institutul „Matei Balș” din București, unde a fost internat la terapie intensivă.
Starea sa a fost de la început critică, din cauza vârstei înaintate.
La „Matei Balș”, Arhiepiscopul Sucevei a primit un tratament revoluționar pentru COVID-19: filtrarea sângelui împotriva furtunii de citokine.
Sursa: Realitatea de Suceava
Citește și:
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 20:37 - Declarație incendiară a lui Trump în ziua 14 a războiului cu Iranul: „Este o onoare să ucid lideri iranieni”
- 19:49 - Trenuri electrice noi pe rutele lungi din România. Călătoria București – Timișoara durează aproximativ 12 ore
- 18:32 - Macron avertizează Kremlinul: „Nimic nu ne va abate de la sprijinul pentru Ucraina”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











