Floriana Popovici, sportivă legitimată la CSM Oradea, a înregistrat câteva rezultate remarcabile pe parcursul lunii aprilie 2019 la competiții internaționale. Ea a participat la două turnee găzduite în Serbia, unde a luat startul atât în proba individuală, cât și la dublu.

În perioada 8-14 aprilie, la Novi Sad, s-a desfășurat Yason Cup 2019. Evenimentul s-a disputat la categoria 16 ani, masculin și feminin, iar Floriana Popovici a luat startul atât la simplu, cât și la dublu, în concursul feminin. Sportiva legitimată la CSM Oradea s-a oprit în sferturile de finală la individual și a triumfat în proba de dublu.

Cap de serie numărul 13 în proba individuală, Floriana a înregistrat următorul parcurs:

Turul 1 – vs Neda Milenkovic (SRB), 6/1 și 6/3
Turul 2 – vs Ena Baltic (BIH), 1/6, 6/2 și 7/5
Turul 3 – vs Lola Radivojevic (SRB), 6/4 și 6/2
Sferturi de finală – vs Petja Drame (SLO, cap de serie 5), 3/6, 4/6

Întrecerea a fost câștigată de românca Anca Alexia Todoni. Aceasta a făcut pereche cu Popovici în prba de dublu feminin. Iată parcursul celor două fete:

Turul 1 – bye
Turul 2 – vs Senka și Simona Deletic (SRB), 6/2 și 6/1
Sferturi de finală – vs Panna Bartha (HUN) și Emma Tothova (SVK), 6/3 și 6/1
Semifinale – vs Iva Sepa și Emilija Zdravkovic (SRB), 6/3 și 6/1
Finala – vs Petja Drame și Annika Planinsek (SLO), 6/2 și 6/3

În perioada 15/21 aprilie, la Pancevo, a avut loc Pecin Memorijal-Alexander Waske Tennis-University 2019. Evenimentul a fost destinat categoriei 16 ani, masculin și feminin. Floriana a luat startul în probele individuale și dublu feminin, reușind să se califice în finala la simplu și în semifinale la dublu.