Echipa de handbal masculin CSM Oradea a încheiat seria jocurilor de pregătire premergător începutului returului în Divizia A, Seria D – ediția 2018/19. Formația antrenată de către George Tăutu a primit vizita echipei maghiare Nyiregyhaza într-o partidă de verificare desfășurată miercuri (23.01), la Arena Antonio Alexe din Oradea.

Formația vizitatoare s-a impus cu scorul de 32-30 la capătul unui joc echilibrat. În prima repriză scorul a fost egal, 17-17. Acesta a fost singurul joc de pregătire susținut pe teren propriu în această perioadă pentru formația orădeană.

Precedentele patru partide amicale s-au disputat în deplasare. Orădenii au pierdut toate meciurile, însă au întâlnit adversari de prim eșalon, experiența acumulată putându-le fi de ajutor sportivilor CSM. Iată rezultatele din perioada de pregătire:

Vineri (11.01), SCM Poli Timișoara vs CSM Oradea, scor 41-26
Sâmbătă (12.01), SCM Poli Timișoara vs CSM Oradea, scor 40-20
Miercuri (16.01), Universitatea Cluj-Napoca vs CSM Oradea, scor 35-33
Sâmbătă (19.01), Nyiregyhaza vs CSM Oradea, scor 26-21

În majoritatea partidelor, antrenorii celor două echipe au convenit ca după disputarea celor 60 minute de joc efectiv să se mai joace o repriză suplimentară de 20 minute pentru a oferi șanse suplimentare tinerilor componenți ai echipelor.

CSM Oradea susține primul meci oficial pe 31 ianuarie (joi), cu începere de la ora 17:00. Formația antrenată de George Tăutu primește vizita lui HC Szejke Odorhei. Partida are loc la Arena Antonio Alexe din Oradea, intrarea fiind liberă.

Este un duel între primele două clasate în Seria D. Odorhei are 22 puncte, iar CSM-ul are 21. Primul duel direct, desfășurat la Oradea, a gost câștigat de elevii lui George Tăuru cu scorul de 33-32. Apoi, la Odorhei, HC Szejke s-a revanșat, scor 38-31.