FCSB și Rapid București au terminat la egalitate într-un meci spectaculos pe Arena Națională.

FCSB și Rapid București au terminat la egalitate, 0-0, duminică, 27 octombrie, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a 14-a a Superligii de fotbal. La acest derbi, care a fost foarte spectaculos în prima repriză, au asistat 40.287 de spectatori. Prima ocazie a meciului a aparținut gazdelor, dar diagonala lui David Miculescu (în min. 3), de la 25 de metri, a fost respinsă de portarul Benjamin Siegrist, cel mai bun om al Rapidului. Ultima ocazie a primei reprize a aparținut echipei antrenate de Marius Șumudică, însă Adrian Șut a blocat mingea expediată de Claudiu Petrila (în min. 45+5).

În repriza secundă, ocaziile de poartă au fost mai puține. Jocul a fost întrerupt în două rânduri, pentru scurt timp, de arbitrul Istvan Kovacs, în urma unor petarde aruncate de suporteri pe teren, în minutele 51, respectiv 56. Potrivit site-ului LPF, ultimul rezultat de 0-0 dintre cele două echipe se înregistrase pe în anul 2011, pe 24 octombrie. FCSB este neînvinsă în campionat de șapte etape, având un bilanț de patru victorii și trei egaluri.

Sursa: Realitatea de Arges