CSM CSU Oradea a cedat în prima manșă a turului inaugural din Basketball Champions League – ediția 2018/19. Roș-albaștrii au fost depășiți de Karhu Basket Kauhajoki, campioana în exercițiu a Finlandei. Rezultatul final a fost de 87-84.

Jocul retur are loc sâmbătă (22.09), cu începere de la ora 19:00, la Arena Antonio Alexe. Pentru a se califica, formația orădeană are nevoie de o victorie la minim 4 puncte.

În cazul unei victorii la 3 puncte a formației orădene, indiferent de numărul de puncte marcate, se vor juca prelungiri. Se vor disputa atâtea reprize de prelungiri până când una dintre echipe are un număr mai mare de puncte marcate la scorul general.

Cu o victorie la două sau mai puține puncte a echipei din Oradea, se vor califica mai departe finlandezii. La fel, în cazul unei remize sau în cazul unei victorii a finlandezilor la Oradea.