Sute de amenzi pe șoselele din Bihor! 41 de șoferi au rămas fără permise

Sute de amenzi pe șoselele din Bihor! 41 de șoferi au rămas fără permise
Peste 490 de participanți la trafic care nu au respectat legislația rutieră au fost sancționați
Peste 490 de participanți la trafic care nu au respectat legislația rutieră au fost sancționați de polițiștii rutieri, la sfârșit de săptămână. Au fost reținute 41 de permise de conducere, iar peste 300 din sancțiunile aplicate au fost pentru exces de viteză.
Potrivit IPJ Bihor, în perioada 28 – 30 octombrie, poliţiştii rutieri şi de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor au continuat acţiunile pe şoselele bihorene, pentru combaterea conducerii autovehiculelor de către persoane aflate sub influenţa băuturilor alcoolice sau a drogurilor, a conducerii cu viteză excesivă şi a depăşirilor neregulamentare.
Ca urmare a abaterilor constatate în trafic pe șoselele bihorene, la sfârșit de săptămână au fost aplicate 491 de sancţiuni contravenţionale, cu amenzi în valoare de 203.248 de lei. Totodată, ca măsură complementară, pentru comiterea unor fapte care atrag suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, poliţiştii au reţinut 41 de permise de conducere. De asemenea, au fost reţinute 18 certificate de înmatriculare.
Din totalul sancțiunilor aplicate, 334 au fost pentru depășirea limitelor legale de viteză, au fost sancționați 34 de bicicliști, 21 de sancțiuni au fost pentru nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranță, 10 pentru conducere sub influența alcoolului, au fost sancționați patru conducători de vehicule cu tracțiune animală, două sancțiuni au fost pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor sau vehiculelor, au fost sancționate cinci depășiri neregulamentare, patru sancțiuni au fost pentru nerespectarea semnificației culorii semaforului electric, 14 pentru lipsa ITP, iar 63 de sancțiuni au fost aplicate pentru alte abateri de la regimul circulației rutiere.
Sursa: Realitatea de Bihor
Citește și:
- 21:33 - Istvan Kovacs arbitrează derby-ul Rapid – Dinamo. CCA trimite o brigadă de nivel Champions League în Giulești
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 20:37 - Declarație incendiară a lui Trump în ziua 14 a războiului cu Iranul: „Este o onoare să ucid lideri iranieni”
- 19:49 - Trenuri electrice noi pe rutele lungi din România. Călătoria București – Timișoara durează aproximativ 12 ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











