Salarii de până la 4.500 de euro pentru șoferii de TIR din Luxemburg. Angajările sunt în plină desfășurare

Salarii de până la 4.500 de euro pentru șoferii de TIR din Luxemburg. Angajările sunt în plină desfășurare
Salarii de până la 4.500 de euro pentru șoferii de TIR din Luxemburg
Șoferii de camion care lucrează în Luxemburg pot ajunge la venituri ce depășesc 4.500 de euro pe lună, mult peste nivelul oferit în majoritatea statelor europene.
Salarii de până la 4.500 de euro pentru șoferii de TIR din Luxemburg. Angajările sunt în plină desfășurare
Cererea pentru personal calificat este ridicată, iar companiile încearcă să atragă șoferi prin pachete salariale competitive și beneficii suplimentare.
Potrivit platformei Les Frontaliers & Résidents, salariul mediu în Luxemburg ajunge la aproximativ 3.200 de euro. Pentru șoferii cu vechime, certificări suplimentare sau curse internaționale, veniturile pot crește semnificativ, scrie publicația Marie France.
O profesie la mare căutare
Sectorul transporturilor rutiere din Luxemburg se confruntă de ani buni cu un deficit de șoferi, motiv pentru care autoritățile și firmele încearcă să atragă tot mai mulți tineri spre această meserie. Găsirea unui job ca șofer internațional este relativ ușoară, iar avantajele pot fi considerabile, chiar fără studii superioare.
Totuși, meseria vine și cu părțile ei mai puțin plăcute: multe ore petrecute pe drum, nopți dormite în parcări, perioade lungi departe de casă sau costuri ridicate cu traiul în Luxemburg, unde cheltuielile sunt semnificativ mai mari decât în alte țări din regiune.
Pentru comparație, în Franța un șofer de camion câștigă de regulă între 1.400 și 1.500 de euro net, iar cei cu experiență pot ajunge la 2.000 de euro sau chiar mai mult, în funcție de bonusurile primite.
Citește și:
- 21:33 - Istvan Kovacs arbitrează derby-ul Rapid – Dinamo. CCA trimite o brigadă de nivel Champions League în Giulești
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 20:37 - Declarație incendiară a lui Trump în ziua 14 a războiului cu Iranul: „Este o onoare să ucid lideri iranieni”
- 19:49 - Trenuri electrice noi pe rutele lungi din România. Călătoria București – Timișoara durează aproximativ 12 ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











