Mădălina Ghenea obține victoria în instanță după 10 ani de hărțuire. Agresoarea, condamnată și obligată la despăgubiri

Mădălina Ghenea obține victoria în instanță după 10 ani de hărțuire. Agresoarea, condamnată și obligată la despăgubiri
Agresoarea, condamnată și obligată la despăgubiri
Mădălina Ghenea a câștigat definitiv procesul intentat femeii care a hărțuit-o online timp de aproape un deceniu și care a amenințat-o în repetate rânduri cu moartea. Instanța a decis condamnarea agresoarei și plata unor daune morale în valoare de 50.000 de euro către actriță și familia acesteia.
Femeia, o româncă în vârstă de 45 de ani stabilită în apropiere de Milano, a încercat să se apere în fața judecătorilor susținând că nu ea s-ar fi aflat în spatele mesajelor de amenințare și că respectivele conturi ar fi fost sparte de hackeri. Argumentele sale nu au convins însă instanța.
Magistrații au stabilit o pedeapsă de un an și șase luni de închisoare, după ce au constatat că inculpata a folosit mai multe conturi false pentru a trimite mesaje agresive și amenințătoare, atât actriței, cât și membrilor familiei sale.
După pronunțarea verdictului, Mădălina Ghenea a transmis un mesaj emoționant pe rețelele sociale, în care a vorbit despre impactul psihologic al anilor de hărțuire.
„Nu am dormit. Nici mama. Charlotte are febră și ne chinuim să respirăm sub greutatea unei zile pe care o așteptăm de peste un deceniu. A fi obligat să-ți aperi viața într-o sală de judecată este o povară și nimeni nu ar trebui să considere acest lucru normal”, a scris actrița pe Instagram.
Decizia instanței pune capăt unui capitol dificil din viața artistei, marcat de stres, teamă și presiune constantă, și transmite un semnal ferm împotriva hărțuirii online.
Citește și:
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:28 - Decizie de ultimă oră a magistraților de la Curtea de Apel: procesul lui Călin Georgescu poate începe. Decizia nu este definitivă
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
- 18:56 - Percheziții în Mureș pentru furt de curent: zeci de descinderi și mai mulți suspecți duși la audieri
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











