FOTO: Cinci incendii, lichidate de pompierii bihoreni

FOTO: Cinci incendii, lichidate de pompierii bihoreni
În cursul zilei de miercuri, 07 iulie, pompierii militari bihoreni au acționat pentru stingerea a cinci incendii
În cursul zilei de miercuri, 07 iulie, pompierii militari bihoreni au acționat pentru stingerea a cinci incendii produse la două gospodării, două terenuri virane și la o stupină, transmite ISU Bihor.
Astfel, pompierii Stației Valea lui Mihai au stins un incendiu ce se manifesta la o prisacă amplasată în curtea unei ferme din localitatea Șimian. În urma evenimentului, au ars 7 stupi goi, circa 10 metri pătrați din acoperișul stupinei și vegetație uscată.
Echipajele de pompieri au reușit să salveze 60 de stupi (cu albine) și copacii din apropiere.
Cauza probabilă de producere a evenimentului a constituit-o căldura solară radiată de cioburi de sticlă (efect de lupă).
De asemenea, echipajele Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Oradea au intervenit pentru lichidarea a trei incendii produse în grădina unei gospodării din Chișirid, comuna Nojorid, și la două terenuri virane situate în localitățile Livada de Bihor, comuna Nojorid, și Satu Nou, comuna Tămășeu, evenimente soldate cu arderea a circa 3.000 de metri pătrați de vegetație uscată și aproximativ 500 de metri pătrați cultură de grâu.
Tot miercuri, pompierii militari din cadrul Stației Aleșd au acționat pentru localizarea și lichidarea unui incendiu ce se manifesta la acoperișul unei construcții anexe din cadrul unei gospodării situate în Lugașu de Jos.
Forțele de intervenție au împiedicat propagarea flăcărilor la locuința situată în imediata proximitate, salvând astfel bunuri de o valoare semnificativă.
Evenimentul, generat cel mai probabil, de fumat, s-a soldat cu arderea a circa 80 de metri pătrați din acoperișul anexei și a unei suprafețe de aproximativ 30 de metri pătrați din tavanul de lemn al construcției.
Sursa: Realitatea de Bihor
Citește și:
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:28 - Decizie de ultimă oră a magistraților de la Curtea de Apel: procesul lui Călin Georgescu poate începe. Decizia nu este definitivă
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
- 18:56 - Percheziții în Mureș pentru furt de curent: zeci de descinderi și mai mulți suspecți duși la audieri
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











