Social· 2 min citire

Firmă orădeană, amendată cu 20.000 lei de Garda de Mediu! Vezi motivul

Firmă orădeană, amendată cu 20.000 lei de Garda de Mediu! Vezi motivul

Firmă orădeană, amendată cu 20.000 lei de Garda de Mediu! Vezi motivul

Scris de Muresan Rodica Publicat: 27 nov. 2020, 18:58

a fost amendată cu 20.000 lei de comisarii Gărzii de Mediu Bihor

O firmă din Oradea, care este amplasată în zona șoselei Borșului, a fost amendată cu 20.000 lei de comisarii Gărzii de Mediu Bihor după ce aceștia au constatat că în curtea societății au fost incendiate deșeuri, ceea ce a dus  la emisii de noxe ridicate în zonă. Incendierea deșeurilor este, se pare, un obicei al firmei respective.

Ca urmare a unei sesizări cu privire la emisiile de noxe în atmosferă din zona şoselei Borşului - Oradea, comisarii Gărzii de Mediu Bihor au efectuat 4 inspecţii de mediu la societăţile care desfăşoară activităţi cu posibil impact asupra mediului şi care deţin instalaţii de ardere în perioada 23-26.11.2020.Ca urmare a inspecţiilor pe amplasamente s-a constatat faptul că din cele 4 societăţi doar una utilizează motorină în centrale, celelalte 3 utilizând gaz. Ca urmare a verificării buletinelor de analiză s-a constatat faptul că emisiile de noxe în atmosferă se încadrează în limitele prevăzute de lege.Totodată ca urmare a verificării amplasamentului s-a identificat în curtea unei societăţi depozitări de deşeuri amestecate, care prezenta şi urme de incendieri, în momentul inspecţiei vatra focului mai fumega.Astfel au fost stabilite măsuri de remediere a deficienţelor identificate cu termene scurte de realizare, societăţii aplicândui-se o sancţiune contravenţională în valoare de 20.000 lei pentru nerespectarea prevederilor Legii 211/2011.

Sursa: Realitatea de Bihor

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News

Mai multe știri din Social