ESTE LEGE: BONIFICAȚIE DE 5%, DIN IMPOZITUL PE PROFITUL ANUAL PENTRU FIRMELE CARE ÎȘI PLĂTESC LA TIMP, BIRURILE. FLORIN ROMAN (PNL): ”AM REUȘIT! E ADEVĂRAT, DOAR PRIN PRESIUNE”

ESTE LEGE: BONIFICAȚIE DE 5%, DIN IMPOZITUL PE PROFITUL ANUAL PENTRU FIRMELE CARE ÎȘI PLĂTESC LA TIMP, BIRURILE. FLORIN ROMAN (PNL): ”AM REUȘIT! E ADEVĂRAT, DOAR PRIN PRESIUNE”
Deputatul PNL Florin Roman a anunțat recent finalizarea unui demers legislativ important pentru mediul de afaceri din România, subliniind că acest rezultat a fost obținut printr-o presiune constantă exercitată de către PNL
Deputatul PNL Florin Roman a anunțat recent finalizarea unui demers legislativ important pentru mediul de afaceri din România, subliniind că acest rezultat a fost obținut printr-o presiune constantă exercitată de către Partidul Național Liberal (PNL). Amendamentul propus de el a fost adoptat, ceea ce, conform declarațiilor sale, constituie o dovadă de respect din partea PNL și a președintelui partidului, Nicolae Ciucă, față de cele 560.000 de firme care respectă obligațiile fiscale și își plătesc impozitele la timp.
Printre beneficiile majore ale acestui amendament se numără introducerea unei bonificații de 5% pentru plătitorii de impozit pe profit și pentru cei care plătesc impozit pe venitul microîntreprinderilor. Această măsură se va aplica pentru impozitul aferent anului 2024, aducând astfel o ușurare financiară consistentă pentru mediul privat.
De asemenea, deputatul a criticat opoziția, subliniind că USR a votat împotriva acestui amendament, iar AUR s-a abținut, ceea ce, în opinia sa, reprezintă o poziție similară cu votul împotrivă.
„Am reușit! E adevărat doar prin presiune!Amendamentul Roman e litera de lege. Aratam respectul PNL și al președintelui Nicolae Ciucă, pentru 560.000 de firme care își plătesc la timp, birurile către stat.Plătitorii de impozit pe profit, precum și plătitorii de impozit pe venitul microîntreprinderilor beneficiază de o bonificație de 5%, din impozitul pe profitul anual și din impozitul pe venitul microîntreprinderilor, aferent anului 2024.O altă veste bună este ca urmare a discuțiilor cu ministrul liberal de finanțe, se susține permanentizarea acestei măsuri pentru mediul privat.USR a votat împotriva, iar AUR s-a abținut, ceea ce e tot un vot împotriva.PNL este singurul partid care apără mediul privat și pe cei care muncesc cinstit în această țară!”, a scris deputatul pe pagina sa de socializare.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 12:58 - AEP: 1.130 de concedii medicale, în perioada 2023 - 2026
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
- 08:53 - Bolojan, explicații după ce i-a ținut pe jurnaliștii români la gardul Guvernului, dar pe cei ucraineni i-a lăsat în clădire
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News










