BOLOȘ: STATUL CHELTUIE APROAPE 14 MILIARDE DE LEI PE SPORURI ȘI PRIME PENTRU BUGETARI

BOLOȘ: STATUL CHELTUIE APROAPE 14 MILIARDE DE LEI PE SPORURI ȘI PRIME PENTRU BUGETARI
Marcel Boloș a dezvăluit că România alocă anual 13,7 miliarde de lei pentru sporuri, bonusuri și prime în sistemul bugetar, o sumă separată de alte beneficii precum plata cu ora, norma de hrană sau echipamentele.
Marcel Boloș a dezvăluit că România alocă anual 13,7 miliarde de lei pentru sporuri, bonusuri și prime în sistemul bugetar, o sumă separată de alte beneficii precum plata cu ora, norma de hrană sau echipamentele.
Fostul ministru al Finanțelor a explicat că aceste plăți fac parte din totalul de 164 de miliarde de lei pe care statul le cheltuiește anual pentru personal. El a subliniat că aceste sume nu reflectă întreaga gamă de beneficii acordate angajaților publici.
Boloș a precizat că este nevoie de o analiză detaliată pe categorii de funcționari, pentru a vedea exact cum sunt distribuite aceste beneficii. El a indicat că anumite sporuri, cum sunt cele pentru condiții vătămătoare, ar trebui reconsiderate pentru o mai bună gestionare a fondurilor publice.
Ministrul a fost întrebat și de ce este amânată Legea salarizării unice, în contextul în care ar putea reduce cheltuielile bugetare. El a răspuns că, pe termen scurt, implementarea legii ar însemna o cheltuială semnificativă, însă pe termen lung ar duce la o scădere a ponderii salariilor în PIB.
Boloș a comparat această situație cu reforma pensiilor, care a generat un impact bugetar inițial de 33 de miliarde de lei, dar care ulterior a dus la o scădere a cheltuielilor.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 08:09 - Kremlinul: Putin se poate întâlni cu Zelenski doar pentru finalizarea acordului privind conflictul
- 08:04 - Tensiuni în Ormuz. Iranul capturează două nave și menține blocada: cum răspunde Washingtonul
- 08:01 - Miniștrii PSD, așteptați să își dea DEMISIA din Guvern: cu cine ar putea fi înlocuiți.
- 07:53 - Scenariu de dezescaladare în criza politică: PSD ar putea sesiza CCR, după ce demisionează. Se ia în calcul numirea unui premier independent - SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














