Alocațiile vor CREȘTE de la 1 septembrie. Ce procent au stabilit guvernanții

Alocațiile vor CREȘTE de la 1 septembrie. Ce procent au stabilit guvernanții
Violeta Alexandru a precizat că la realizarea proiectului s-a consultat cu reprezentanți ai Ministerului Finanțelor și ai Ministerului Justiției
Ministrul Muncii - Violeta Alexandru a introdus pe ordinea de zi a ședinței de Guvern, miercuri seara, proiectul de hotărâre cu privire la dublarea alocațiilor. Aceasta a făcut propunerea ca alocațiile să crească de la 1 septembrie 2020.
Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a prezentat, miercuri, în ședința de Guvern, proiectul de Ordonanță de Urgență care prevede majorarea alocațiilor. Potrivit noii legi adoptate de Parlament, acestea trebuie majorate cu 300 de lei copiii între 2 și 18 ani și cu 600 de lei pentru cei între 0 și 2 și pentru copiii cu dizabilități de la 0 la 18 ani.
„Calendarul pe care îl propun pentru a avea suportul necesar în bugetul pe anul acesta și cel pentru anii viitori ar fi următorul: o creștere de 20% de la 1 septembrie anul acesta, iar următoarele creșteri să fie făcute etapizat, de două ori pe an, anul viitor la 1 ianuarie și 1 iulie, cu câte 20%, și la fel în 2022”, a declarat ministrul Muncii.
Violeta Alexandru a precizat că la realizarea proiectului s-a consultat cu reprezentanți ai Ministerului Finanțelor și ai Ministerului Justiției.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 13:14 - Energia electrică s-a scumpit cu aproape 57%, la nivelul lunii februarie
- 13:11 - INS: Câştigul salarial mediu net a scăzut la 5.518 lei, în ianuarie 2026
- 08:36 - Explozia prețului carburanților. Motorina a trecut de pragul de 9 lei/l în stațiile OMV
- 22:31 - Guvernul a adoptat proiectul de buget pe 2026. Salariul minim brut se majorează la 4.325 lei de la 1 iulie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











