Începând cu anul 1992, Oradea sărbătoreşte în fiecare an, la 12 octombrie, Ziua Oraşului Oradea, dată care marchează două evenimente majore din istoria sa: 12 octombrie 1918, zi în care la Oradea, în casa dr. Aurel Lazăr, se semnează Declaraţia de Independenţă a Românilor din Transilvania, după care acest document este citit la Adunarea de la Alba Iulia de la 1 decembrie 1918, și 12 octombrie 1944 - ziua în care Oradea este eliberată de către armatele române, cu numai câteva zile înainte de eliberarea ultimului oraş românesc, Carei.Cu această ocazie, Primăria Municipiului Oradea, după Şedinţa Festivă a Consiliului Local Oradea, va organiza o serie de manifestări comemorative atât la Statuia lui Mihai Viteazul din Piața Unirii, cât și la statuia lui Aurel Lazăr.Programul complet:2:00 PM - 2:30 PM
CASA MEMORIALĂ AUREL LAZĂR - Şedinţa Festivă a Consiliului Local al municipiului Oradea2:35 PM - 3:00 PM
STATUIA AUREL LAZĂR - Depunere de coroane, jerbe şi buchete de flori, defilarea detaşamentului de onoare şi prezentarea3:10 PM - 5:30 PM
PIAȚA UNIRII - STATUIA MIHAI VITEAZUL: Intonarea Imnului Naţional, Te Deum, discursuri oficiale, paradă militară