Sesiunea specială a examenului de Bacalaureat începe astăzi - Cine o susține

Sesiunea specială a examenului de Bacalaureat începe astăzi - Cine o susține
Rezultatele finale după rezolvarea contestaţiilor vor fi afişate pe data de 29 mai
Sesiunea specială a examenului de Bacalaureat pentru absolvenţii de liceu participanţi la loturile olimpice şi la competiţiile sportive şi artistice internaţionale începe, luni, cu proba la Limba şi literatura maternă care va fi susţinută de elevii aparţinând minorităţilor naţionale, potrivit calendarului aprobat de ministrul Educaţiei.
Proba obligatorie a profilului este programată marţi, iar cea la alegere a profilului şi specializării - o zi mai târziu, miercuri.
Următoarea probă - Limba şi literatura română - va fi susţinută joi.
Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română va avea loc vineri, iar între 22 - 23 mai vor fi evaluate competenţele lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională.
Pe 24 mai se vor evalua competenţele digitale, iar elevilor din partea minorităţilor naţionale le vor fi evaluate pe 25 mai competenţele lingvistice de comunicare orală în limba maternă.
Pe 26 mai se vor afişa rezultatele şi tot în aceeaşi zi se vor putea depune contestaţiile.
Rezultatele finale după rezolvarea contestaţiilor vor fi afişate pe data de 29 mai.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










