Risc ridicat de avalanșă în Munții Țarcu

Risc ridicat de avalanșă în Munții Țarcu
Salvamontiștii nu recomandă drumețiile în această perioadă
Riscul de avalanșă este ridicat în Munții Țarcu, iar autoritățile montane avertizează asupra unor riscuri majore pentru turiști și drumeți.
Stratul de zăpadă este instabil și extrem de sensibil, existând posibilitatea declanșării avalanșelor chiar și la o simplă traversare sau în urma unui zgomot mai puternic.
Reprezentanții Salvamont Caraș-Severin atrag atenția că, în special în masivele mari din Munții Țarcu, pereții abrupți favorizează formarea rapidă a avalanșelor.
„În masivele mari, în Munții Țarcu, există pereți abrupți unde avalanșele se pot forma extrem de ușor. Stratul depus de zăpadă este foarte sensibil, iar orice mișcare poate declanșa o avalanșă și, implicit, o nenorocire”, a explicat paramedicul Sebastian Lungu, din cadrul Salvamont Caraș-Severin, pentru Radio România Reșița.
Recomandări pentru turiști și drumeți
Salvamont recomandă evitarea traseelor de creastă și a zonelor abrupte până la stabilizarea condițiilor meteo și a stratului de zăpadă.
„Avalanșele se pot produce chiar de la o traversare sau de la un zgomot mai puternic, un ecou mai mare”, avertizează salvatorii montani.
De asemenea, vizibilitatea redusă, cauzată de vremea schimbătoare, sporește riscurile pe munte. Turiștii sunt sfătuiți să:
Munții Țarcu, parte a Carpaților Meridionali, formează o unitate montană distinctă în nord-vestul județului Caraș-Severin, fiind delimitați de văile Bistra (nord) și Timiș (vest). Cele mai înalte vârfuri sunt Căleanu (2.196 m) și Vârful Țarcu (2.190 m).
Cunoscuți drept „poarta vânturilor”, Munții Țarcu se remarcă prin vremea imprevizibilă, peisajele spectaculoase, lacurile glaciare și fauna bogată, care include ursul, lupul și râsul. Tocmai aceste caracteristici îi fac o destinație atractivă pentru turismul montan, însă în condițiile actuale precauția maximă este esențială pentru evitarea tragediilor.
Citește și:
- 19:58 - Donald Trump ridică tonul după eșecul negocierilor: „Aș putea distruge Iranul într-o singură zi”
- 19:08 - Vladimir Putin intră în joc: vrea să medieze pacea SUA–Iran după eșecul negocierilor istorice
- 17:29 - Donald Trump anunță blocada Strâmtorii Ormuz: „Începând de acum!”
- 16:12 - Viteză de Paște cu final amar: Gigi Becali, prins cu peste 100 km/h și lăsat fără permis
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News










