REZIDENȚII DIN SPITALELE PRIVATE NU VOR MAI FI PLĂTIȚI DE STAT, ÎNCEPÂND CU 1 SEPTEMBRIE

REZIDENȚII DIN SPITALELE PRIVATE NU VOR MAI FI PLĂTIȚI DE STAT, ÎNCEPÂND CU 1 SEPTEMBRIE
Ministerul Sănătății nu va mai plăti salariile medicilor rezidenți care își desfășoară stagiul în spitale private, începând cu 1 septembrie, a anunțat miercuri ministrul Alexandru Rogobete
Ministerul Sănătății nu va mai plăti salariile medicilor rezidenți care își desfășoară stagiul în spitale private, începând cu 1 septembrie, a anunțat miercuri ministrul Alexandru Rogobete. Conform noilor reglementări, responsabilitatea financiară va reveni unităților sanitare private în care aceștia activează.
„Rezidenții pot continua să lucreze în spitale private, însă de la 1 septembrie, salariile lor vor fi suportate de acele spitale, nu de stat”, a declarat Rogobete, în cadrul unei conferințe de presă la care a participat și președintele Patronatului Furnizorilor de Servicii Medicale Private.
Ministrul a explicat că decizia vine în contextul în care unele spitale private au devenit spitale clinice, având astfel posibilitatea de a forma rezidenți. Măsura este menită să alinieze responsabilitățile financiare cu realitatea operațională din sistemul sanitar privat.
Sursa: Realitatea Medicala
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:36 - Zbor direct spre destinații exotice pentru români
- 08:31 - Sfântul Gheorghe 2026. Tradiții, obiceiuri și superstiții
- 08:27 - Sărbătoare 23 aprilie: Sfântul Mucenic Gheorghe. Mare sărbătoare pentru creștinii ortodocși. Cruce roșie în calendar
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














