Actualitate· 1 min citire

Primăria organizează la Oradea o expoziție inedită a coroanei, sceptrului șI mantiei Regelui Ferdinand, în perioada 17-23 mai

Expozitie

Expozitie

Realitatea de Oradea
Scris de Realitatea de Oradea Publicat: 7 mai 2019, 18:31

Primăria Oradea a perfectat o înțelegere cu Muzeul Național de Istorie a României din București și Muzeul Național Peleș ca, în perioada 17-23 mai, la Oradea să fie expuse coroana, sceptrul și mantia Regelui Ferdinand. Expoziția se dorește a fi realizată în sala Traian Moșoiu a Primăriei Oradea, în vederea asigurării accesului unui public cât mai numeros, pentru a marca 100 de ani de la vizita istorică a Regelui Ferdinand și a Reginei Maria la Oradea, în data de 23 mai 1919.Această expoziție face parte dintr-un amplu program dedicat evenimentului vizitei regale din 1919, program care va fi anunțat în perioada următoare.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate