Peste 400 de metri cubi de lemne de foc, confiscate valoric de polițiștii bihoreni

Peste 400 de metri cubi de lemne de foc, confiscate valoric de polițiștii bihoreni
Peste 400 de metri cubi de lemne de foc, confiscate valoric de polițiștii bihoreni
Peste 400 de metri cubi de lemne de foc,expediate fără documente legale, în valoare de 57.000 de lei, confiscate valoric de polițiștii bihoreni de la o societate comercială
În urma unui control efectuat joi 16 ianuarie a.c. la o societate comercială cu sediul în localitatea bihoreană Vârciorog, polițiștii Serviciului de Ordine Publică – Compartimentul Delicte Silvice au constatat că, în perioada 22 august – 17 octombrie 2019, ar fi expediat 402,02 metri cubi de lemn rotund de rășinoase și fag, fără proveniență legală.
Agentul economic a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 10.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr.171/2010, iar materialul lemnos, în valoare de 57.070 de lei, a fost confiscat valoric.
Tot ieri, pe drumul județean 767 - Dobrești, polițiștii Secției nr.2 de Poliție Rurală Beiuș – Postul de Poliție Dobrești au depistat în trafic un bărbat de 33 de ani, din municipiul Oradea, în timp ce transporta cu o autoutilitară 2,5 metri cubi de lemne de foc, specia fag, fără documente de transport.
Materialul lemnos, în valoare de 480 de lei, a fost confiscat și predat la Ocolul Silvic Codrii Cămării Dobrești, iar conducătorul auto a fost sancționat contravențional conform prevederilor Legii nr.171/2010, cu amendă în valoare de 1.000 de lei.
Foto arhiva
Citește și:
- 10:25 - Călin Georgescu: "Poporul plătește ca ei să îl îngenuncheze. Instanța conștiinței este superioară celei umane"
- 09:36 - Alexandra Păcuraru depune plângere penală împotriva lui Gigi Becali: „Aceste abuzuri, jigniri, umilințe, intimidări și amenințări trebuie să înceteze”
- 09:31 - Nava spaţială Orion a părăsit orbita Pământului
- 09:28 - Noi măsuri de atenuare a crizei de pe piaţa carburanţilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











