ÎNTÂLNIRE LA ROMA ÎNTRE VOLODIMIR ZELENSKI ȘI DONALD TRUMP

ÎNTÂLNIRE LA ROMA ÎNTRE VOLODIMIR ZELENSKI ȘI DONALD TRUMP
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și omologul său american Donald Trump s-au întâlnit sâmbătă la Roma, într-un cadru privat, cu ocazia funeraliilor Papei Francisc
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și omologul său american Donald Trump s-au întâlnit sâmbătă la Roma, într-un cadru privat, cu ocazia funeraliilor Papei Francisc. Anunțul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al președinției ucrainene, Serhii Nikiforov, care a precizat că întâlnirea „a avut loc și deja s-a terminat”, fără a oferi alte detalii.
Din partea Casei Albe, directorul de comunicare Steven Cheung a descris întâlnirea drept „foarte productivă” și a anunțat că vor urma mai multe informații în curând. Potrivit agenției italiene ANSA, cei doi lideri ar putea avea o nouă rundă de discuții după ceremonia funerară.
Această întâlnire vine pe fondul unor declarații surprinzătoare ale președintelui Trump, care a afirmat că Rusia și Ucraina sunt „foarte aproape de un acord” pentru a pune capăt conflictului declanșat în februarie 2022. În paralel, președintele rus Vladimir Putin a vorbit despre „posibilitatea unor negocieri directe” cu Kievul.
Citește și:
- 08:42 - Motivul pentru care elevii din Vrancea au ajuns în Dubai: „Nu am făcut nici plajă, nici shopping. Nu a fost vacanță!”
- 08:32 - Vizibilitate redusă în trafic din cauza ceții pe mai multe drumuri din țară
- 08:28 - ANM anunță temperaturi peste normalul perioadei în mare parte din țară
- 08:25 - Drone ucrainene au lovit un terminal petrolier major în portul rus Novorossiysk
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News











