Cutremur cu magnitudinea 3,1 în județul Buzău, miercuri dimineața

Cutremur cu magnitudinea 3,1 în județul Buzău, miercuri dimineața. Foto/Profimedia
Un nou cutremur s-a produs în România miercuri dimineața, în zona seismică Vrancea. Seismul, de intensitate slabă, a avut o magnitudine de 3,1 grade pe scara Richter și a fost înregistrat în județul Buzău la ora 3:27, conform datelor oficiale transmise de Institutul de Fizică a Pământului.
Mişcarea tectonică s-a înregistrat la o adâncime de 124,7 kilometri, fiind localizată în proximitatea mai multor centre urbane majore din regiune. Mai exact, epicentrul a fost reperat la 50 de kilometri sud de Buzău, 59 de kilometri sud de Focșani și 65 de kilometri sud-est de Sfântu-Gheorghe. De asemenea, seismul s-a produs la o distanță de 68 de kilometri est de Brașov și la 72 de kilometri nord-est de Ploiești.
Luna iunie a debutat cu o activitate seismică vizibilă în țară, fiind deja contabilizate trei cutremure în primele zile. Aceste mișcări de pământ au avut intensități reduse, înregistrând valori pe scara Richter situate între 2,2 și 3,3 grade.
Dacă privim bilanțul de la începutul anului și până în prezent, cel mai puternic eveniment seismic rămâne cel din data de 26 februarie. La acea dată, pământul s-a zguduit în județul Vrancea cu o magnitudine de 4,5 grade, reprezentând cel mai semnificativ prag alertat de specialiști în acest an.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:17 - Gică Popescu își alege favorita la Cupa Mondială și lansează un atac dur: „Sunt cam mulți ani de când stăm acasă…”
- 17:48 - Bulgaria schimbă radical poziția în războiul din Ucraina! Anunțul ministrului Apărării: „A sosit momentul negocierilor”
- 17:02 - Decizie dură pregătită la Bruxelles! UE vrea să interzică accesul tuturor celor care au luptat de partea Rusiei în Ucraina
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Oradea și pe Google News














